برنامه نویسی 1402/02/18 0 دیدگاه لایک

تبدیل شدن به توسعه دهنده وب پایتون – راهنمای کامل

سجاد زارعی
بنیان‌گذار پونزوب
None

قدم اول : HTML , CSS

پیش رفتن در حوزه ی وب بدون داشتن دانش HTML بی فایده است.

هنگامی که شما در زمینه توسعه وب شروع به کار می کنید ، مهم است که ابتدا HTML و CSS را یاد بگیرید ، که این اصول یادگیری ساخت وب سایت است. تمام صفحات وب که روزانه در آنها گردش میکنید از کدهای HTML ساخته شده اند پس شما به عنوان یک توسعه دهنده وب باید با ساختار اصلی وب آشنا باشید.

همچنین یادگیری مفاهیمی مانند ساختار اینترنت ، HTTP ، نحوه کار مرورگرها ، DNS ، هاستینگ و موارد دیگر بسیار توصیه میشود.

همچنین می توانید یکی از فریم ورک های CSS مانند Materialize یا Bootstrap را بیاموزید ، که به طور قابل توجهی سرعت پیشرفت شما را افزایش می دهد ، اما برای شروع نیازی به آن نیست. (اختیاری)قدم دوم : JavaScript

فقط اصول اولیه را یاد بگیرید!!

بهترین قدم بعد از یادگیری HTML و CSS، یادگیری – بهتر است بگوییم آشنایی – با JavaScript است.

دقت کنید که قرار نیست دانشی برابر با توسعه دهنده جاوااسکریپت کسب کنید شما باید با مفاهیم اساسی مانند انواع متغیرها ، فانکشن ها ، رشته ها ، عملگرها ، دستورات شرطی ، حلقه ها و غیره آشنا باشید.

یادگیری اصول JavaScript به شما کمک زیادی در برنامه نویسی سمت کاربر میکند. جدای از اینها جاوااسکریپت زبانی بسیار قدرتمند و مفید می باشد که در برنامه نویسی بک اند و فرانت اند قابل استفاده است و به شما در مسیرتان کمک خواهد کرد پس این مورد را جدی بگیرید و بدون ترس به سراغ یادگیری این زبان جذاب بروید.

اگر بخواهیم مواردی که تا کنون ذکر شد را به ساختمان بدن انسان تشبیه کنیم HTML ساختار اصلی بدن – استخوانها – و CSS اندام ظاهری و JavaScript اعصاب بدن هستند.


قدم سوم : DOM & jQuery

بعد از اینکه اصول JavaScript را یاد گرفتید ، باید یاد بگیرید که چگونه با DOM و jQuery کار کنید و از آنها استفاده کنید، jQuery محبوبترین کتابخانه جاوا اسکریئت است و به شما امکانات زیادی برای طراحی صفحات وب میدهد.

توضیحی کوتاه برای آشنایی با DOM :

DOM یک API (رابط برنامه نویسی) برای جاوا اسکریپت است که به برنامه نویس این اجازه را می‌دهد تا:

  • تگ‌های (عناصر) HTML را حذف، اضافه یا تغییر دهد.
  • خصیصه‌های attribute) HTML) را حذف، اضافه یا تغییر دهد.
  • استایل‌های CSS را حذف، اضافه یا تغییر دهد.
  • به رویداد‌های Event) HTML) واکنش نشان دهد.
  • رویداد‌های HTML را حذف، اضافه یا تغییر دهد.

اختیاری – FrontEnd framework

اگرچه که نیازی به یادگیری یک فریم ورک پیش فرض مانند React  برای ساخت یک برنامه کاربردی کامل وب نیست ، اما همچنان توصیه می شود. یادگیری این فریم ورک نه تنها به شما در ایجاد SPA های زیبا کمک می کند ، بلکه باعث نزدیک شدن شما به توسعه دهنده فول استک – در نتیجه افزایش فرصت های شغلی و درآمد شما – خواهد شد.


قدم چهارم : Python

بسیار خب پس از فراگیری دانش کافی برای فرانت اند نوبت به بک اند میرسد… درست مانند جاوا اسکریپت این بار شروع به یادگیری پایه ها و اصول زبان پایتون کنید – اگر هم اکنون با مفاهیم اولیه پایتون آشنایی دارید پس از کمی تمرین ببیشتر به مرحله بعد بروید – یادگیری اصول اولیه زبان کار شما را برای کار کردن با فریم ورک هایی مانند جنگو و فلسک راحت تر میکند.

.یادگیری مقدماتی پایتون نباید کار خیلی مشکل باشد ، اگرچه بسیاری از مفاهیم مشابه JavaScript خواهند بود.قدم پنجم : Django/Flask + Database

بعد از یادگیری پایتون باید به سراغ یکی از فریم ورک های این زبان برای توسعه وب بروید – که البته جنگو و فلسک بسیار محبوب هستند..اما شما با استفاده از هرکدام میتوانید به هدف خود دست یابید .. مثلا جنگو فریم ورک بسیار بزرگی است که شما را در بسیاری از موارد بی نیاز از نوشتن کد میکند و خیلی از نیازهای شما را به صورت پیش فرض بعد از نصب در اختیار شما میگذارد اما فلسک فریم ورکی است که به شما آزادی اضافه کردن افزونه های زیادی را میدهد و بسیار انعطاف پذیر است شما در فلسک از پایه شروع به نوشتن کد میکنید در صورتی که جنگو کار را برای شما آسانتر میکند…انتخاب بهترین مورد کار دشواری است پس با یک مورد شروع کنید و از یادگیری لذت ببرید.

بعد از انتخاب فریم ورک باید کار با دیتابیس را هم یادبگیرید… برای شروع SQLite گزینه مناسبی است.منتظر رسیدن نباشید

بعد از گذراندن این قدم ها شما نه تنها تبدیل به یک توسعه دهنده وب میشوید بلکه به یک توسعه دهنده فول استک تبدیل خواهید شد، البته که مسیر یادگیری شما هنوز هم ادامه خواهد داشت و شما همیشه درحال یادگیری چیزهای جدید هستید… اما این نقشه راه شماست… تنها چیزی که باعث میشود شما تمام این مسیر را طی کنید این است که منتظر رسیدن نباشید و از یادگیری لذت ببرید، در هر مرحله چیزهایی که یادمیگیرید را تمرین کنید و سعی کنید هرمطلب را واقعا درک کنید اینجوری تبدیل به یک حرفه ای خواهید شد…

سجاد زارعی بنیان‌گذار پونزوب

علاقه مند به کتاب و کد و لپ تاپم :) آشنایی بیشتر با من: sajadzarei.ir

مشاهده پروفایل
دیدگاه شما چیه؟
cartoon planet